Перевірка факту: У Хмельницькому НЕ встановлювали "меноро-зуб" - це двозуб на честь спецпризначенців

Перевірка фактів

  • Авторство: Evgenia Prodaeva
Перевірка факту: У Хмельницькому НЕ встановлювали "меноро-зуб" - це двозуб на честь спецпризначенців Символ ССО

Чи встановили у Хмельницькому "меноро-зуб", нібито поєднавши тризуб із менорою - символом єврейського свята Ханука? Ні, це неправда: влада Хмельницького повідомила, що в місті встановили пам'ятний знак на честь воїнів Сил Спеціальних Операцій. Символом цих військ є двозуб князя Святослава Хороброго.

Твердження з'явилося у відео, опублікованому в тіктоку 30 грудня 2024 року. Оригінальний допис більше не доступний, проте Lead Stories зберегли його архівну копію.

У текстовій плашці на відео говорилося (орфографія оригіналу збережена):

Хмельницький

Раніше був тризуб, а зараз миноро-Зуб😬

Так це виглядало:

minorahteeth.png

(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 2 січня 2025 року о 17:34:16 UTC)

Менора - один із головних символів юдаїзму. Це семисвічник, який запалюють під час єврейського свята Хануки. Взимку 2024-2025 Ханука співпала в часі із різдвяно-новорічними святами (25 грудня 2024 - 2 січня 2025). Побачити менору і почитати про Хануку можна, наприклад, у публікаціях головного рабина України Моше Асмана.

Пошук за зображенням у Google Lens показав, що пам'ятник, схожий на той, що фігурує у досліджуваному твердженні, встановили у Хмельницькому на розі вулиць Кам'янецької та Сковороди.

minorahteeth_lens.png

(Джерело: скриншот сайту google.com, зроблений 7 січня 2025 року о 22:36:21 UTC)

На офіційному сайті Хмельницької міської ради є повідомлення (архів тут) про цю подію із заголовком «В Хмельницькому відкрили пам'ятний знак "Двозуб Святослава Хороброго"», опубліковане 6 грудня 2024 року. Джерелом інформації вказано фейсбук-сторінку міського голови Олександра Симчишина. 6 грудня 2024 року він написав (архів тут) у фейсбуці:

У День Збройних сил України на честь Героїв Сил Спеціальних Операцій у серці міста відкрили пам'ятний знак - Двозуб Святослава Хороброго. Він нагадуватиме кожному, хто проходитиме чи проїздитиме повз, про подвиг воїнів Сил Спеціальних Операцій та інших підрозділів військ, які віддали своє життя за Україну.

Ні в публікації на сайті міської ради, ані в дописі мера нічого не говорилося про менору.

Двозуб, що нагадує обрис голови вовка, намальований на прапорі Сил Спеціальних Операцій (архів тут). За основу символу взято перший відомий історії родовий знак київських князів (архів тут) - двозуб (архів тут) правителя Русі X століття Святослава Хороброго (архів тут).

minorahteeth_ava.png

(Джерело: скриншот сайту facebook.com, зроблений 7 січня 2025 року о 23:51:37 UTC)

Речник Сил Спеціальних Операцій Олександр Кіндратенко сконтактував Lead Stories з офіцером військової частини, базованої у Хмельницькому. 8 січня 2025 року офіцер на ім'я Олег із позивним "Магістр" (прізвище та посада не розголошуються з міркувань безпеки) розповів телефоном про встановлений пам'ятний знак і зауважив, що стосунку до менори він не має:

Був запит від військової частини до мерії Хмельницького на встановлення такого пам'ятного знаку - на честь воїнів Сил Спеціальних Операцій. Двозуб був символом війська Святослава Хороброго, і він є символом ССО. Така символіка затверджена в документах ССО, вона є на шевроні ССО. Абсолютно ніякого стосунку до менори цей символ не має. Сім сфер, якими заповнений двозуб, це не підсвічники, а символ семи головних битв війська Святослава. Також у даному випадку ці кола забезпечують конструкції в'язкість, щоб її не викручувало.

Доктор історичних наук, голова Українського геральдичного товариства Андрій Гречило (архів тут) зауважив у коментарі Lead Stories у фейсбук-месенджері 8 січня 2025 року: "Сім крапок чи кружечків зі знаку ССО є сучасним дизайнерським варіантом двозуба". За його словами, офіційного тлумачення цих кружечків в описах емблеми не подавалося. Проте, на його думку, алюзії на менору в емблемі ССО немає:

Менора - це семисвічник. Жодного зв'язку немає.

Lead Stories перевірили інші твердження, пов'язані з поточними подіями в Україні і війною Росії проти України. Ці твердження можна знайти тут.

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою