Перевірка факту: Книжку Костя Бондаренка про Зеленського НЕ забороняли

Перевірка фактів

  • Авторство: Evgenia Prodaeva
Перевірка факту: Книжку Костя Бондаренка про Зеленського НЕ забороняли Не в переліку

Чи заборонили в Україні книжку "Джокер" політолога Костянтина Бондаренка "через критику Зеленського"? Ні, це неправда: цієї книжки не було в Переліку видавничої продукції антиукраїнського змісту 10 грудня 2024 року. Інших чинних механізмів, що обмежують поширення друкованої продукції та її електронних версій в Україні, на момент написання цього матеріалу не було.

Твердження з'явилося у відео, опублікованому у фейсбуці 18 грудня 2024 року. У текстовій плашці на відео було написано:

ЗАБОРОНЕНА В УКРАЇНІ КНИГА

Голос за кадром зачитував текст, що починався так:

Кращі радянські практики тепер і в Україні. Нову книжку "Джокер" політолога Бондаренка хочуть заборонити через критику Зеленського.

Так це виглядало на час написання цього матеріалу:

Screenshot 2024-12-30 at 3.38.09 PM.png

(Джерело: скриншот сайту Facebook.com, зроблений 30 грудня 2024 року о 20:38:09 UTC)

У пості малося на увазі, що українська влада ухвалила офіційне рішення заборонити зазначену книгу.

Днем раніше, 17 грудня 2024 року, ідентичне відео було опубліковано в TikTok, але потім видалено.

В Україні відповідно до закону 2309-IX (архів тут) має діяти реєстр видавничої продукції антиукраїнського змісту. Видання з реєстру мають вилучатися з обігу у порядку, розробленому Кабміном. На час написання цієї перевірки фактів такий порядок ще не був розроблений. Положення про роботу реєстру також ще не затверджене (архів тут), тому прямого механізму заборони розповсюдження книжки не існувало (архів тут).

Державний комітет телебачення і радіомовлення (Держкомтелерадіо) веде Перелік видавничої продукції антиукраїнського змісту (архів тут) - прообраз реєстру, який після затвердження положення стане реєстром з усіма його функціями, а зараз має рекомендаційний характер. Про це у телефонній розмові з Lead Stories 27 грудня 2024 року зауважив заступник начальника управління дозвільної процедури та контролю за розповсюдженням видавничої продукції Держкомтелерадіо Олександр Латай. За його словами, мета ведення Переліку - орієнтувати видавців і книгарні, що розповсюдження певних видань має ознаки злочинів і може потягнути за собою кримінальну відповідальність.

Найновіша версія Переліку видавничої продукції антиукраїнського змісту на час перевірки фактів датувалася 10 грудня 2024 рокy. Книжка, що містила б у заголовку слово "джокер", на час перевірки фактів у списку не перебувала:

joker_register_jokr.png

(Джерело: скриншот пошуку у файлі, зроблений 27 грудня 2024 року о 10:14:54 UTC)

Пошук за прізвищем автора (Бондаренко) також не показав Костянтина Бондаренка:

joker_register_bondarenko.png

(Джерело: скриншот пошуку у файлі, зроблений 27 грудня 2024 року о 10:09:31 UTC)

Латай підтвердив Lead Stories 27 грудня 2024 року, що книжки Бондаренка "Джокер" у Переліку на той час не було. За його словами, інших офіційних обмежувальних списків літературних творів, книжок та іншої української видавничої продукції, окрім цього, в Україні немає.

Політолог Костянтин (Кость) Бондаренко повідомив (архів тут) у телеграм-каналі "Бондаренко: былое и думы" 22 листопада 2024 року, що в електронній формі випустив книжку "Джокер. Настоящая политическая биография Владимира Зеленского" ("Джокер. Справжня політична біографія Володимира Зеленського" - переклад з російської Lead Stories).

Ні в цьому, ані в інших повідомленнях у своєму телеграмі Бондаренко не писав, що в Україні його книжку заборонили. Lead Stories переглянули усі його дописи в телеграмі за грудень, листопад і жовтень 2024 року.

За його словами, в Україні йому не вдалося знайти видавництво, тож імовірно книжка друкуватиметься за кордоном. Він також згадав практику контрафакту. Латай зауважив у коментарі 27 грудня, що перелік антиукраїнських видань розрахований на видавничу продукцію, тож якщо книжка не видана, вона й не могла потрапити до переліку. Електронний варіант, за його словами, вноситься в перелік разом з друкованим виданням.

26 грудня 2024 року Бондаренко повідомив (архів тут), що "близько ста" людей вже отримали друковані примірники, і показав примірник зі своїм підписом у відео.

Латай у коментарі Lead Stories 27 грудня 2024 року зауважив, що до Держкомтелерадіо не зверталися по дозвіл на ввезення такої книжки в Україну (отримання дозволу передбачене законом 2309-IX):

Якщо книжка написана російською і видана не в Україні, ми маємо надати дозвіл на її розповсюдження в Україні. До нас ніхто не звертався щодо цієї книжки. Без такого дозволу книжку можна ввезти лише для особистого користування і дарування, а не для продажу, і в кількості до десяти екземплярів.

Оскільки по дозвіл на легальне ввезення книжки не зверталися, офіційного рішення Держкомтелерадіо про "заборону" чи про ненадання дозволу на ввезення "Джокера" Бондаренка за цією лінією теж не було.

Lead Stories перевірили інші твердження, пов'язані з поточними подіями в Україні. Ці твердження можна знайти тут.

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою