Перевірка факту: Новий закон про статус "дитина війни" і виплату 13000 грн НЕ приймали

Перевірка фактів

  • Авторство: Lesia Pogorelo
Перевірка факту: Новий закон про статус "дитина війни" і виплату 13000 грн НЕ приймали 4995 про інше

Чи дійсно 5 грудня 2024 року набув чинності закон 4995, яким затверджено статус "дитина війни"? Ні, це неправда: закон із номером 4995-VI чинний з 2012 року, він стосується реорганізації гуртожитків. Статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій, уряд впровадив 2017 року. Цей статус не передбачає грошових виплат.

Твердження з`явилося у відео (архів тут), опублікованому в соціальній мережі ТікТок 5 грудня 2024 року із заголовком:

Новий статус дитина війни. 5.12.2024.

У відео людина, схожа на Президента Володимира Зеленського, зачитала такий текст:

Шановні українці та українки, з 5 грудня в силу вступає закон 4995. Згідно цього закону ми затвердили новий статус: дитина війни. Тепер кожна дитина, яка народилася після 24 лютого 2022 року, або якій на той час не вповнилося 18 років, отримає статус дитина війни. Вони будуть мати права на виплату в розмірі 13000 грн щомісяця протягом трьох років. Для отримання цього статусу необхідно подати заявку на офіційному сайті. Заявку для дитини зможе подати будь-хто з її рідних. Офіційний сайт ви зможете знайти за посиланням у описі цього профілю. Дякую за увагу. Слава Україні.

Так виглядало відео на момент написання матеріалу:

Знімок екрана 2024-12-11 о 13.36.29.png

(Джерело: захоплення екрану з TikTok зроблене в середу 11 грудня о 21:36:29 2024 UTC)

У відео стверджувалося, що офіційний сайт, на якому нібито можна подати заявку для отримання статусу та коштів, знаходиться в шапці профілю. Однак посилання вело на телеграм-канал (архів тут), який розповідає про інвестування, продає курси на цю тему і не містить інформації щодо дітей війни.

Схожі відео з`являлися в мережі й раніше. Кожне з них містить різну дату прийняття закону та називає різну суму грошей. Наприклад, тут (архів тут) говориться, що закон вступить в силу з 14 листопада 2024 року і що кожна дитина, яка народилася після 2014 року, отримає статус "дитина війни" та 15 тисяч гривень раз на шість місяців впродовж трьох років. Це відео (архів тут) стверджує, що що закон ухвалили 9 жовтня 2024 року. А тут (архів тут) "Зеленський" нібито говорить, що закон вступає в силу з 4 грудня 2024 року.

У досліджуваному відео міститься "відеозвернення Зеленського до українців". Lead Stories переглянули відеозвернення на його офіційному каналі в ютубі, де президент був одягнений у схожу футболку кольору хакі і знаходився на такому ж світлому фоні, і не знайшли жодного, де він би згадував закон про дітей війни (архів тут, тут, тут і тут).

Якщо уважно переглянути досліджуване відео, то можна помітити, що звук і міміка президента не співпадають. Програма з перевірки дипфейків TrueMedia.org визначила, що є істотні докази маніпуляції з цим відео (архів тут).

Закон №4995 (архів тут) було прийнято ще у 2012 році, він регулює передачу гуртожитків у власність територіальних громад. Повний номер закону - 4995-VI, оскільки до порядкового номеру закону додається номер скликання Верховної Ради, за якого закон було прийнято.

Знімок екрана 2024-12-12 о 13.34.09.png

(Джерело: захоплення екрану з сайту Верховної Ради України зроблене в четвер 12 грудня о 21:34:09 2024 UTC)

Іншого закону з номером 4995 не існує (архів тут).

Пошук в Google news не видав жодних новин (архів тут), які могли б підтвердити тверження з відео.

Постановa Кабінету Міністрів (архів тут), що регламентує порядок надання статусу дитини, яка постраждала вніслідок воєнних дій та збройних конфліктів, має номер 268. Вона була підписана в квітні 2017 року у контексті "збройної агресії Російської Федерації, що призвела до тимчасової окупації частини території України" ще до повномасштабного вторгнення. Тут міститься перелік тих неповнолітніх, які мають право на отримання такого статусу. Цей статус не передбачає грошових виплат.

Статус "дитини війни" (архів тут), названий у відео, в Україні існує давно (архів тут), але він охоплює окрему категорію населення -- українських громадян, яким на момент закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років. До інших категорій він не застосовується.

Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.


  Lesia Pogorelo

Lesia Pogorelo is a freelance fact-checker and coordinator of one of the LeadStories projects. She has been working as a journalist since 2013. Her career began in Ukraine and now continues in Canada. She has experience working on regional television as a reporter, editor and news anchor. Covered events related to the Revolution of Dignity and the war in eastern Ukraine. She has her reportages on the Ukrainian TV channel "Inter", newspaper "Den`" and the Canadian news website "City News". 

Дізнайтеся більше або зв`яжіться Lesia Pogorelo

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою