НОВИНА ОНОВЛЕНА: перевірити для оновлення нижче.
Чи дійсно Верховна Рада України затвердила постанову про продаж пального чоловікам тільки за військовим квитком у п'яти областях країни? Ні, це неправда: на сайті Верховної Ради України немає такої постанови. А центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки спростував цю інформацію у своєму Telegram.
Таке твердження з'явилося у відео (архів тут), опублікованому в TikTok 1 жовтня 2024 року під заголовком "Покажіть цього генія закону, я хочу пожати руку від імені народу та провести його в останню путь!" Ось про що саме там йшлося:
Із завтрашнього дня паливо на заправках в п'ятьох областях України хочуть відпускати чоловікам тільки з військовим квитком. Таку постанову затвердили в Верховній Раді. Також цих областях хочуть закріпити на кожній АЗС про представнику з територіального центру комплектування. Мовляв, це має підвищити мобілізацію. В яких саме областях будуть введені обмеження ви можете переглянути.
Так виглядало відео в TikTok на момент написання матеріалу:
(Джерело: захоплення екрану TikTok зроблене у суботу 5 жовтня о 22:35:29 2024 UTC)
Одразу зазначимо, що у досліджуваному відео не надається жодних доказів чи будь-яких документів, які могли б підтвердити озвучені там слова. А у самому профайлі міститься безліч відео "новин", одну з яких LeadStories раніше спростовували.
Так як у TikTok відео говориться про прийняту постанову Верховної Ради України, ми одразу ж направилися туди - на офіційному сайті такої постанови віднайти не вдалося.
(Джерело: захоплення екрану із сайту Верховної Ради України зроблене у суботу 5 жовтня о 23:15:55 2024 UTC)
У Telegram-каналі Центру стратегічних комунікацій схоже твердження спростували (архів тут) ще 28 листопада 2023 року, наголосивши, що ця інформація справа рук "ворога, аби збурювати українців, тримати їх в інформаційному стресі".
У Google-пошуку нам не вдалося віднайти (архів тут) будь-якої інформації, яка могла б підтвердити слова із досліджуваного відео.
На сайті Міністерства оборони України немає жодних новин про те, що "співробітники територіальних центрів комплектувань будуть закріплені на кожній АЗС". На їхній офіційній Facebook сторінці ми також не знайшли новин на цю тему.
(Джерело: захоплення екрану з офіційної сторінки Міністерства оборони України в Facebook зроблене у вівторок 8 жовтня о 18:38:20 2024 UTC)
10 жовтня 2024 року ми отримали у відповідь електронного листа. Міноборони заперечило твердження і натякнули, що дане TikTok відео є продуктом "інформаційної війни Росії проти України", яка розпочалася ще задовго до повномасштабного вторгнення:
Ні. Інформаційна війна росії проти України розпочалася ще до 2014 року.
Так як у досліджуваному відео міститься світлина однієї із українських автозаправок мережі "Wog", LeadStories сконтактували представників цієї мережі і попросили їх прокоментувати його. Ми додамо відповідь щойно її отримаємо. Зазначимо, що на сайті "Wog" (архів тут) немає новин на цю тему.
Українські інформаційно ресурси, такі як "Вокс Укаїна", "Ґвара медіа" та "Слово і діло" вже спростовували подібні твердження.
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з останніми подіями в України. Ці матеріали можна знайти тут.
Оновлення:
-
2024-10-11T16:02:59Z 2024-10-11T16:02:59Z Додали відповідь Міністерства оборони України