Перевірка факту: Влада України НЕ мобілізує та НЕ відправляє 17-річних юнаків на фронт

Перевірка фактів

  • Авторство: Lesia Pogorelo
Перевірка факту: Влада України НЕ мобілізує та НЕ відправляє 17-річних юнаків на фронт Не по закону

Чи правда, що працівники територіальних центрів комплектування забирають 17-річних юнаків "прямо зі шкіл на фронт"? Ні, це неправда: згідно із Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу", віковий поріг мобілізації - 25 років. У віці 18-24 років чоловіки можуть піти у військо добровільно. Використаний у відео з твердженням уривок програми ТСН не містив інформації про мобілізацію 17-річних.

Твердження з`явилося у відео (архів тут), опублікованому в тіктоці 1 травня 2025 року з текстом на плашці: "Влада почала мобілізацію 17-ти річних!!! Тепер молодих хлопців просто заберають зі шкіл та відсилають на фронт. Термінові Новини. Слухати Уважно. Підписати петиц!ю про скасування мобілізації неповнолітніх вже можна в нашому каналі поsилання в профілі". Голос за кадром повідомляв:

Шок. ТЦК почали забирати 17-річних хлопців прямо зі шкіл. Батьки б`ються з працівниками. Дітей відправляють на фронт без підготовки. Українці в жаху. Чи зупинить хтось це беззакіння? Петиція за скасування призову неповнолітніх опублікували в нашому каналі. Переходь за посиланням у профілі.

Так виглядало відео в мережі TikTok на момент написання матеріалу:

Знімок екрана 2025-05-03 о 15.44.01.png

(Джерело: захоплення екрану з TikTok зроблене 3 травня 2025 року о 22:44:01 UTC)

Аудіо з досліджуваного відео містить багато помилок, як-от неправильні наголоси ("бАтьки" замість "батькИ", "відпрАвляють" замість "відправлЯють") та вислови, які не вживаються в українській мові ("в жаху" замість "нажахані"). Також видно, що міміка ведучого не співпадає зі сказаним.

Оригінальне 57-хвилинне відео (архів тут), з якого взято нарізку епізодів для тіктоку, було опубліковане 23 квітня 2025 року на ютубі новинної програми ТСН телеканалу "1+1". У цьому можна переконатись, порівнявши стоп-кадри з двох відео. Для прикладу - порівняння стоп-кадру 15-ї секунди відео на ютубі ТСН (у колажі зліва) і стоп-кадру 17-ї секунди відео з тіктоку (у колажі справа):

17old_collage.png

(Джерело: колаж скриншотів сайтів youtube.com і tiktok.com, зроблених 5 травня 2025 року о 13:46:34 і 13:54:12 UTC відповідно)

Випуск ТСН не містив новини про мобілізацію неповнолітніх, у чому можна переконатися, переглянувши теми сюжетів і подивившись саме відео.

17old_timecode.png

(Джерело: скриншот сайту youtube.com, зроблений 5 травня 2025 року о 15:15:00 UTC)

Посилання, за яким автори відео з тіктоку заохочують перейти, щоб "підписати петицію про скасування мобілізації неповнолітніх", не працювало на час написання матеріалу. Відповідної петиції немає на офіційному сайті електронних петицій.

Знімок екрана 2025-05-03 о 16.30.10.png

(Джерело: захоплення екрану з офіційного сайту електронних петицій зроблене 3 травня 2025 року о 23:30:10 UTC)

DeepFake-o-meter (архів тут) i Hive Moderation показали відсоток цифрової маніпуляції у звуці з досліджуваного відео в тіктоці:

Screenshot 2025-05-05 at 6.51.25 PM.png

(Джерело: скриншот сайту Hive Moderation, зроблений 5 травня 2025 року о 22:51:25 UTC)

Screenshot 2025-05-05 at 6.57.40 PM.png

(Джерело: скриншот сайту Deepfake-o-meter, зроблений 5 травня 2025 року о 22:57:40 UTC)

Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" (статті 14-15) (архів тут) говорить: "... громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на військовий облік призовників". Призовний вік в Україні починається з 25 років, проте з набуттям повноліття (в Україні це 18 років) юнаки можуть бути призвані на військову службу за власною ініціативою - за контрактом. У Законі не йдеться про "мобілізацію 17-річних юнаків та відправку їх на фронт".

Якби працівники ТЦК порушили закон та все ж таки почали "забирати дітей зі шкіл на фронт", це викликало б неабиякий резонанс. Але на час перевірки фактів гугл-пошук не видав жодних подібних новин (архів тут). Результати пошуку - численні новини українських медіа про те, що 17-річні молодики мають стати на військовий облік, але це не стосується мобілізаційних заходів.

Lead Stories перевірили й інші твердження пов`язані з мобілізацією в Україні, ці матеріали можна знайти тут.

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою