Чи виставляли на сайті для продажу вживаних речей olx.ua старовинні ікони, нібито викрадені українськими військовими як трофеї в Курській області Росії в серпні 2024 року? Ні це неправда: у відео з таким твердженням показаний неіснуючий на olx.ua геофільтр - Курська область. У справжніх оголошеннях про продаж ікон, використаних у відео, нічого не сказано про Курську область чи трофейний статус.
Твердження з'явилося у відео, опублікованому 22 серпня 2024 року на сайті tiktok.com (архів тут), а також у публікаціях російських блогерів і ЗМІ (приклади тут, тут, тут). Відео з TikTok мало таку текстову шапку:
Вот такие трофеи везут марадеры холы из Курской области
Переклад Lead Stories:
Ось такі трофії везуть мародери хохли з Курської області
У відео було показано зображення екрану з відкритим у браузері сайтом маркетплейсу OLX. Оголошення, нібито розміщені на цьому сайті, містили зображення ікон і текстові описи, у яких говорилося про походження ікон з Курської області Росії. Так це виглядало (для збільшення зображення натисніть на нього):
(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 4 вересня 2024 року о 21:09:28 UTC)
З відео випливало, що оголошення мали таке дерево категорій:
Головна / Хобі, відпочинок і спорт / Антикваріат / колекції / Колекціонування / Колекціонування - Курська область / Колекціонування - Курськ
Під час перевірки фактів відтворити такий набір фільтрів не вдалося, оскільки olx.ua не має Курської області в меню локацій - лише області України. OLX Group з головним офісом в Амстердамі не мала російської локальної версії на час перевірки фактів.
(Джерело: скриншот сайту olx.ua, зроблений 5 серпня 2024 року о 10:22:14 UTC)
В офісі українського OLX зауважили, що на їхньому сайті немає оголошень зі згадками Курської області. Менеджерка OLX з SMM та PR по Україні та Центральній Азії Марія Лисиця повідомила про це електронною поштою 5 вересня 2024 року:
[На olx.ua] немає активних оголошень із подібними згадками Курська, Курської області, трофейних речей.
Вона продовжила:
Також був проведений пошук по видаленим за останній місяць оголошенням зі згадками Курська, цих оголошень там не було.
Насправді, за її словами, оголошення на OLX не можуть мати локація "Курська область":
На скриншотах вибрана локація "Курська область", але у нас немає такого функціоналу, тому виникає думка про фотошоп.
За пошуковим словом "ікона" на час перевірки фактів на olx.ua було 25 сторінок результатів, що складає близько 1000 оголошень. Два оголошення містили зображення ікон, використаних у досліджуваному відео:
1. Оголошення з образом Святого Миколая мало заголовок "Ікона старинна Св.Миколай" і опис "Ікона старинна Св.Миколай розмір коробки 34×30 см під стіклом." (архів тут).
(Джерело: скриншот сайту olx.ua, зроблений 5 вересня 2024 року о 12:51:27 UTC)
Для порівняння, так це оголошення виглядало у досліджуваному відео (опис: "Ікона СВ.МИКОЛА. Курська область. Трофей"):
(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 5 вересня 2024 року о 12:50:48 UTC)
2. Оголошення про ікону Марії з Ісусом мало заголовок "Старовинна ікона Божої матері" і опис "Старовинна Ікона в дерев'яному кіоті. В реставрації не була, має оригінальний стан та вигляд, стан чудовий. Розмір кіоту 44*148*11" (архів тут).
(Джерело: скриншот сайту olx.ua, зроблений 5 вересня 2024 року о 13:04:15 UTC)
Для порівняння, так це оголошення виглядало у досліджуваному відео (опис: "Трофей Курська область. Старовинна ікона"):
(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 5 вересня 2024 року о 13:07:28 UTC)
Менеджерка OLX з SMM та PR Лисиця повідомила в електронному листі від 5 вересня 2024 року, що оголошення про ікону Святого Миколая перебуває на сайті з 15.07.2024. Оголошення з іконою Божої Матері активне з 17.08.2024. "Ніяких змін в оголошення не вносилось. Зараз вони виглядають так, як і з самого початку", - зауважила Лисиця.
За допомогою сервісу пошуку зображень Google Lens можна побачити, що ще одну з п'яти використаних у досліджуваному відео ікон продавали на olx.ua. На час перевірки фактів оголошення на сайті вже не було, однак опис, що залишився в Google, не містив слів про Курську область чи трофейний статус ікони.
(Джерело: скриншот сайту lens.google.com, зроблений 5 вересня 2024 року о 13:14:05 UTC)
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.