Чи прийняв Європарламент 20 травня 2024 року постанову, якою дозволив українцям подавати документи на отримання карти резидента Європейського Союзу (ЄС) після одного року проживання в ЄС? Ні, це неправда: у прес-службі Європарламенту на запит Lead Stories зауважили, що після 25 квітня 2024 року парламент не збирався на пленарні засідання, тож у травні 2024 він не ухвалював жодного законодавчого акту.
Твердження з'явилося у відео, опублікованому в соцмережі TikTok 22 травня 2024 року (архів тут).
У тексті, який містило відео, було написано:
20.05.2024 року Європарламентом було прийнято постанову, в якій сказано, що з 1.06.2024 українці зможуть подавати документи на карту резидента ЄС після 1 року проживання в ЄС. Карта резидента дає можливість проживати на території будь-якої країни ЄС протягом 10 років.
Так це виглядало:
(Джерело: скриншот сайту tik.tok.com, зроблений 7 червня 2024 року о 13:57:34 UTC)
У прес-службі Європейського парламенту Lead Stories повідомили, що інформація неправдива. Прес-секретар Генерального директорату з питань комунікації Європейського парламенту Мартіна Васс зауважила в електронному листі 7 червня 2024 року, що востаннє парламент збирався на засідання ще 25 квітня 2024 року:
The last time the EP plenary convened this year (before ongoing EP elections) was 22-25 April 2024. No EP decision could therefore have been taken on 20 May.
Переклад Lead Stories:
Останнє пленарне засідання Європарламенту цього року (до поточних виборів) відбулося 22-25 квітня 2024 року. Таким чином, 20 травня не могло бути прийнято жодного рішення Європарламенту.
У травні 2024 року переважна більшість новин на офіційному сайті Європарламенту (архів тут) стосувалася виборів до цієї інституції, запланованих на 6-9 червня 2024 року. Новин про пленарні засідання та прийняті законодавчі акти 20 травня не було.
(Джерело: скриншот сайту europarl.europa.eu, зроблений 8 червня 2024 року о 08:39:43 UTC)
Для українців, котрі шукають у країнах Євросоюзу прихистку від війни, діє спеціальна програма тимчасового захисту, зауважила Мартіна Васс у своєму коментарі Lead Stories 7 червня 2024 року. Проте ця програма не передбачає отримання посвідки на проживання (резидентства). Директива Євроради 2003/109/EC від 25 листопада 2003 року щодо громадян третіх країн, які є або хочуть стати довгостроковими резидентами (архів тут), прямо вказує у третій статті (пункт 2.b), що її дія не поширюється на осіб, які проживають у Євросоюзі за програмою тимчасового захисту.
Українці, які переїхали до ЄС за інших обставин, тобто не в статусі біженців, можуть претендувати на посвідку на проживання у певній країні ЄС на загальних підставах, як і інші громадяни третіх держав. Для цього потрібно легально і безперервно проживати в одній державі-члені ЄС щонайменше п'ять років. У чинній версії директиви нічого не сказано про особливі умови отримання посвідки на проживання для українців.
(Джерело: скриншот сайту eur-lex.europa.eu, зроблений 8 червня 2024 року о 10:46:15 UTC)
Директива - рамковий документ. Більшість країн Євросоюзу до неї приєдналися, адаптувавши свої законодавства, а Данія та Ірландія ні. "Коли люди проживають в країнах-членах ЄС, вони отримують посвідку на проживання тієї країни, яка видає цю посвідку, відповідно до умов національного законодавства", - наголосила в коментарі Lead Stories 7 червня 2024 року Васс.
До прикладу, на час цієї перевірки фактів на офіційному урядовому сайті Польщі (архів тут) було вказано, що термін постійного проживання в цій країні, необхідний для отримання посвідки, становить п'ять років. Виняток зроблено для власників блакитної карти, а про будь-які окремі умови для громадян України нічого не сказано.
(Джерело: скриншот сайту gov.pl в автоматичному перекладі з польської на українську через сервіс Google Translate, зроблений 8 червня 2024 року о 10:19:45 UTC)
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.