Перевірка факту: Ляльку у військовій формі з протезом ноги НЕ випускали у продаж

Перевірка фактів

  • Авторство: Lesia Pogorelo
Перевірка факту: Ляльку у військовій формі з протезом ноги НЕ випускали у продаж Згенеровано ШІ

Чи правда, що в Україні випустили ляльку на ім`я Оксана у військовій формі на милицях з протезом ноги? Ні, це неправда: компанія Mattel, яка виробляє ляльку Барбі та її дистриб`ютор в Україні, повідомили LeadStories що на фото - не їхня продукція. Дві програми показали, що фото ляльки згенероване за допомогою штучного інтелекту.

Зображення ляльки у військовій формі з шевроном у вигляді прапору України, милицею і протезом ноги з`явилася у пості (архів тут) в соціальній мережі Facebook 26 березня 2025 року.

Так виглядала публікація у фейсбуці на момент написання матеріалу:

Знімок екрана 2025-04-02 о 21.31.27.png

(Джерело: захоплення екрану з мережі "Фейсбук" зроблене 4 квітня 2025 року о 04:31:27 UTC)

Поєднання українського тексту на упаковці та візуальна схожість ляльки з Барбі мали на увазі, що пост повідомляв про те, що українська версія Барбі з протезованою ногою надійшла в продаж в Україні під ім'ям Оксана.

На сторінці автора посту вказано (архів тут), що він проживає у російському місті Івангороді і є священником. У дописі немає коментарів про те, де автор-росіянин сфотографував ляльку чи де він взяв фото, також там немає ніякої інформації про саму ляльку.

На офіційному сайті американської компанії Mattel, яка виробляє Барбі, немає інформації (архів тут) про ляльку на ім`я Оксана. Lead Stories зв'язалися з компанією і запитали, чи лялька на фото дійсно їхня продукція. 8 квітня 2025 року прес-секретар надіслав LeadStories електронного листа з відповіддю:

This is not Mattel product.

Це не продукт Mattel (переклад LeadStories).

LeadStories також сконтактували українського дистриб`ютора "Барбі" компанію ToyDiCo (архів тут). 9 квітня 2025 року вони надіслали відповідь електронним листом:

Повідомляємо, що зображена на фотографії лялька не є продуктом виробництва компанії Mattel. Бренд Barbie ніколи не створював та не випускав подібної ляльки.

На українському сайті, який продає "Барбі", Lead Stories також не знайшли жодного доказу (архів тут) існування ляльки Оксани.

На сайті великої мережі магазинів іграшок "Будинок іграшок" ляльки Оксани також у продажу не було (архів тут).

Якби в Україні дійсно випустили такого роду ляльку, новини про це точно з`явилися б у пресі. Однак пошук в гуглі не показав жодної новини (архів тут) про продаж чи розробку цієї іграшки.

Програма DeepFake-o-meter (архів тут) показала вірогідність того, що фото, опубліковане у фейсбуці, було згенеровано за допомогою ШІ:

Screenshot 2025-04-07 at 5.22.54 PM.png

(Джерело: захоплення екрану результатів аналізу програми DeepFake-o-meter зроблене 7 квітня 2025 року о 18:24:36 UTC)

Ще одна програма Hive Moderation також показала високий відсоток цифрової маніпуляції досліджуваного фото:

Знімок екрана 2025-04-07 о 13.49.03.png

(Джерело: захоплення екрану результатів аналізу програми Hive Moderation зроблене 7 квітня 2025 року о 20:49:03 UTC)

На своїй офіційній сторінці у фейсбуці урядова організація Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, створена при Міністерстві культури та інформаційної політики України, опублікувала спростування (архів тут) досліджуваного твердження, назвавши інформацію "черговою російською підробкою":

Знімок екрана 2025-04-05 о 21.20.46.png

(Джерело: захоплення екрану фейсбук-сторінки урядової організації Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зроблене 5 квітня 2025 року о 20:47:10 UTC)

На час написання цієї перевірки фактів українські видання "Без брехні" та "Стоп Фейк" опублікували спростування даного твердження (архів тут і тут).

Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з поточними подіями в Україні, а також з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою