Перевірка факту: Президенти України і Туреччини НЕ ухвалювали рішення про фінансову допомогу кожному українцю

Перевірка фактів

  • Авторство: Lesia Pogorelo
Перевірка факту: Президенти України і Туреччини НЕ ухвалювали рішення про фінансову допомогу кожному українцю Перевірка факту: Президенти України і Туреччини НЕ ухвалювали рішення про фінансову допомогу кожному українцю Виплат не буде

Чи ухвалили Володимир Зеленський і Реджеп Тайїп Ердоган рішення про виплату 14 тисяч гривень кожному українцю, який не покидав Україну з початку повномасштабної війни, на зустрічі 18 лютого 2025 року? Ні, це неправда: на сайтах президентів цих двох країн немає згадки про таку фінансову допомогу. Тікток-сторінка, що опублікувала твердження, розповсюдила багато подібних відео зі схожим текстом, де змінюється лише джерело фінансування.

Твердження з`явилося у відео (архів тут), опублікованому в тіктоку 18 лютого 2025 року під заголовком "Уважно слухати всім українцям, які не виїхали за кордон. 18.02.2025". Ось про що саме там йшлося:

Увага, українці! 18 лютого на зустрічі президентів України і Турції було ухвалено рішення надати єдиноразову допомогу у розмірі 14 тисяч гривень всім українцям, які не виїхали за кордон з початку повномасштабного вторгнення. За словами президента, це підтримка людям, які при складну ситуацію залишаються жити в Україні. Для того, щоб отримати виплату, треба перейти за посиланням у нас в профілі і відправити запит.

Так виглядало відео в TikTok на момент написання матеріалу:

Знімок екрана 2025-02-19 о 16.25.21.png

(Джерело: захоплення екрану з TikTok зроблене у четвер 20 лютого о 00:25:21 2025 UTC)

Посилання в профілі даного акаунту, де нібито можна відправити запит на отримання фіндопомоги, на час написання цього матеріалу не працювало. Lead Stories дослідили цю тікток-сторінку і виявили багато відео подібного характеру, де українцям, які не виїхали закордон, обіцяють виплату 14 тисяч гривень. Наприклад у цьому відео (архів тут) стверджується, що "США ухвалило рішення надати українцям 14 тисяч гривень", а тут (архів тут) "рішення про таку виплату ухвалює Президент України". В цьому відео (архів тут) "ініціативу впроваджує Європейський Союз". Усі відео змонтовані в однаковому стилі та мають майже ідентичний закадровий текст.

На початку досліджуваного відео міститься уривок підводки ведучого програми ТСН на каналі "1+1". Lead Stories знайшли цей випуск (архів тут), він був в ефірі 18 лютого 2025 року о 18:00 за київським часом. Мови про фінансову допомогу українцям там не було. Там навіть не згадувалося про зустріч Зеленського з Ердоганом.

Зустріч двох президентів (архів тут) відбулася 18 лютого 2025 року в Анкарі, столиці Туреччини. На офіційному сайті Президента України написано (архів тут), що Зеленський з Ердоганом обговорили посередництво Туреччини у звільненні українських військовополонених, її роль у процесах, що можуть призвести до закінчення війни, та економічні відносини між двома країнами. Мови про 14 тисяч гривень не було.

Також Зеленський разом з дружиною Оленою Зеленською відвідали кілька заходів, перші леді України та Туреччини провели окрему зустріч, але в жодній з наведених новин не згадувалася "фінансова допомога кожному укаїнцю" (архів тут, тут і тут).

Пошук по офіційному сайту Президента України видав один результат (архів тут), але матеріал був про інше, і датований він листопадом 2024 року.

Знімок екрана 2025-02-19 о 17.49.04.png

(Джерело: захоплення екрану із сайту Офіційного інтернет-представництва президента України зроблене у четвер 20 лютого о 01:49:04 2025 UTC)

На сайті Президента Туреччини на час написання матеріалу не було новини про візит Зеленського, там містився лише анонс (архів тут), опублікований 17 лютого 2025 року. А на його офіційній сторінці в Х були лише кілька коротких повідомлень про візит українського президента з дружиною (архів тут, тут, тут і тут). У жодному з них не було нічого, що могло б підтвердити твердження з відео.

В Google News не містилося жодних згадок, які могли б підтвердити досліджуване твердження (архів тут).

Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з поточними новинами в Україні, а також з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.


  Lesia Pogorelo

Lesia Pogorelo is a freelance fact-checker and coordinator of one of the LeadStories projects. She has been working as a journalist since 2013. Her career began in Ukraine and now continues in Canada. She has experience working on regional television as a reporter, editor and news anchor. Covered events related to the Revolution of Dignity and the war in eastern Ukraine. She has her reportages on the Ukrainian TV channel "Inter", newspaper "Den`" and the Canadian news website "City News". 

Дізнайтеся більше або зв`яжіться Lesia Pogorelo

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою