Перевірка факту: НЕМАЄ доказів, що USAID спонсорував візити кінозірок в Україну у 2022 році

Перевірка фактів

  • Авторство: Evgenia Prodaeva
Перевірка факту: НЕМАЄ доказів, що USAID спонсорував візити кінозірок в Україну у 2022 році Лого вкрадене

Чи фінансувало Агентство США з міжнародного розвитку візити Анджеліни Джолі, Шона Пенна і Жан-Клода Ван Дамма до України на початку повномасшабного вторгнення Росії? Ні, це неправда: сайт E! News, із логотипом якого новина поширювалась у соцмережах, повідомив Lead Stories, що не робив такого сюжету. Міністерство закордонних справ України назвало інформацію фейком.

Твердження з'явилося у відео (архів тут), опублікованому в тіктоку 5 лютого 2025 року. На текстовій плашці у відео стверджувалося російською мовою:

Оказывается, именно USAID спонсировал визиты американских знаменитостей на Украину.

Переклад Lead Stories:

Виявляється, саме USAID спонсорував візити американських знаменитостей в Україну.

Так це виглядало на час перевірки фактів:

usaid_jolie_post.png

(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 18 лютого 2025 року о 16:15:43 UTC)

Відео містило зображення зірок кіно Анджеліни Джолі, Шона Пенна і Жан-Клода Ван Дамма. Під їхніми зображеннями вказувались суми, які Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) нібито сплатило зіркам за поїздки до України. Також відео містило логотип американського медіа E! News (архів тут). Малося на увазі, що саме це видання є першоджерелом інформації.

Втім, на сайті E! News (архів тут) на час перевірки факту не було новини про те, що USAID спонсорував візити кінозірок до України. Розширений пошук у Google за пошуковим словом USAID не видав релевантних результатів:

Screenshot 2025-02-20 at 9.40.38 AM.png

(Джерело: скриншот сайту Google, зроблений 20 лютого 2025 року о 14:40:38 UTC)

Внутрішній пошук по сайту E! News видав лише новини про Усейна Болта:

usaid_jolie_enews.png

(Джерело: скриншот сайту eonline.com, зроблений 19 лютого 2025 року о 20:47:16 UTC)

У коментарі американській редакції Lead Stories 6 лютого 2025 року представник E! News повідомив електронною поштою: "The video is not authentic and did not originate from E! News".

Переклад з англійської:

Це відео не автентичне, E! News його не робив.

Речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий на брифінгу 7 лютого 2025 року назвав повідомлення про начебто фінансування USAID візитів знаменитостей в Україну "нісенітницею" (архів тут):

Звісно, це нісенітниця. Ці лідери, які приїжджали, зірки, які приїжджали до України, робили це, щоб підтримати нашу державу. Зараз в інтернеті дуже багато дезінформації, яку, зокрема, поширюють росіяни.

Lead Stories звернулися до згаданих у досліджуваному відео акторів із проханням прокоментувати твердження. На час публікації відповіді не надійшли.

Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України та з поточними подіями в Україні. Ці матеріали можна знайти тут.

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою