Перевірка факту: Залужний НЕ заявляв, що йде в президенти "достроково"

Перевірка фактів

  • Авторство: Lesia Pogorelo
Перевірка факту: Залужний НЕ заявляв, що йде в президенти "достроково" Заяви немає

Чи заявив колишній головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний, що "достроково" балотуватиметься на посаду Президента України, створивши онлайн-голосування на свою підтримку? Ні, це неправда: пошук за відкритими джерелами показав, що станом на 6 грудня 2024 року Залужний цієї заяви не робив. Дата наступних виборів Президента України не оголошувались через військовий стан.

Твердження з`явилося у відео (архів тут), опублікованому в ТікТок 26 листопада 2024 року під заголовком "Звернення Залужного. Новий президент? Уважно слухати". Жіночий закадровий голос у відео сказав:

Залужний - в президенти. Напередодні генерал ЗСУ заявив, що має намір достроково стати новим Президентом України. Він також звернувся до українців з проханням.

Після цього, на мітці 00:09, пролунав чоловічий голос, що нагадує Залужного:

Дорогі українці, зараз я потребую вашої підтримки. Щоб стати президентом нашої могутньої держави, мені потрібно зібрати сто тисяч голосів. Я особисто створив голосування і закликаю вас віддати свій голос.

Tак виглядало відео в TikTok на момент написання матеріалу:

Знімок екрана 2024-11-28 о 21.06.36.png

(Джерело: захоплення екрану з TikTok, зроблене у п`ятницю 29 листопада о 05:06:36 2024 UTC)

Ролик закінчувався закликом перейти за посиланням у шапці профілю, "щоб ваш голос зарахували". Однак посилання (архів тут) яке вело до Telegram-каналу, на момент написання матеріалу не працювало.

Lead Stories не виявили авторитетних джерел, які б підтверджували існування такого звернення Залужного до українців.

Пошук в Google News за ключовими фразами, що включають прізвище Залужного і фрагмент процитованої "промови" (архів тут), не показав жодної журналістської організації, яка опублікувала б таку "новину" між 1 листопада і 6 грудня 2024 року.

На офіційних сторінках Залужного, який з лютого 2024 року звільнений з поста головнокомандувача ЗСУ та з травня цього ж року призначений послом (архів тут) України у Великій Британії, в соцмережах Facebook (архів тут) та Instagram (архів тут) немає ані заяви щодо президентства, ані голосування.

Lead Stories сконтактували Залужного і попросили прокоментувати відео. На час написання цього матеріалу відповідь не надійшла.

В Україні на час перевірки фактів не було офіційно оголошеної виборчої кампанії. Президентські вибори мали б відбутися 31 березня 2024 року, проте через війну Росії проти України вони не були оголошені (архів тут): cт. 20 Виборчого кодексу України (архів тут) говорить, що під час воєнного стану вибори не проводяться, а відповідно до ст. 98 висування кандидатів на посаду президента України можливе лише після старту виборчого процесу.

Знімок екрана 2024-12-02 о 22.35.18.png

(Джерело: захоплення екрану з Виборчого кодексу України, зроблене у вівторок 3 грудня о 06:35:18 2024 UTC)

Виборчий Кодекс не містить положень про те, що для реєстрації або для перемоги кандидат має набрати сто тисяч голосів, як це випливає з досліджуваного твердження.

На сайті Центральної виборчої комісії немає інформації про майбутні вибори, востаннє інформація про вибори Президента України тут додавалася в 2019 році (архів тут).

Lead Stories перевірили досліджуване відео у програмі TrueMedia.org, яка показала (архів тут) "суттєві докази" цифрових маніпуляцій у аудіо з поста, розглянутому в цій статті.

Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.


  Lesia Pogorelo

Lesia Pogorelo is a freelance fact-checker and coordinator of one of the LeadStories projects. She has been working as a journalist since 2013. Her career began in Ukraine and now continues in Canada. She has experience working on regional television as a reporter, editor and news anchor. Covered events related to the Revolution of Dignity and the war in eastern Ukraine. She has her reportages on the Ukrainian TV channel "Inter", newspaper "Den`" and the Canadian news website "City News". 

Дізнайтеся більше або зв`яжіться Lesia Pogorelo

Про Нас

International Fact-Checking Organization EFCSN Meta Third-Party Fact Checker

«Lead Stories» це веб-сайт, що знаходить та перевіряє матеріали у засобах масової інформації, які вводять в оману та не відповідають дійсності.
Знайшли інформацію? Поділіться з нами!.

Lead Stories це:


@leadstories_ua

Найпопулярніші

Останні

Поділіться своєю думкою