Чи правда, що в Українi люди в камуфляжній формі застосували сльозоточивий газ проти "жінок і дітей" військослужбовців у середині жовтня 2024 року? Ні, це неправда: у відео з таким твердженням зафільмовані події у Свято-Михайлівському соборі Черкас 17 жовтня 2024 року, коли храм перейшов від Української православної церкви у підпорядкування до Православної церкви України, що спричинило сутичку між вірянами.
Твердження з'явилося у відео (архів тут), опублікованому в соцмережі TikTok 17 жовтня 2024 року. На відео було написано:
Це зустрічають жінок і дітей наших захисників.
У пості була геомітка:
Ukraine (Україна - переклад з англійської Lead Stories).
Так це виглядало на час перевірки фактів:
(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 6 листопада 2024 року о 01:40:53 UTC)
У 5-секундному ролику показано, як група людей, деякі з яких одягнені в ряси, намагається потрапити на огороджену територію, а по інший бік паркану люди в камуфляжній формі кидаються назустріч у спробі їм перешкодити. Обидві сторони застосовують газові балончики.
У пості малося на увазі, що конфлікт був пов'язаний із приналежністю до родин українських військових.
Lead Stories не знайшло підтверджень цьому.
На відео є логотип: 18000.com.ua (архів тут). Це новинний сайт, що пише про події міста Черкаси. 17 вересня 2024 року тут вийшла новина "Прихожани московського патріархату штурмують черкаський собор (ВІДЕО)" (архів тут) із відео, ідентичним опублікованому в TikTok. Це відео спочатку було опублікуване (архів тут) у телеграм-каналі видання.
Порівняння кадрів тікток-відео (зліва) і відео телеграм-каналу "18000 | Що там у Черкасах?" (справа):
(Джерело: скриншоти сайту tiktok.com і додатку Telegram, зроблені 6 листопада 2024 року о 13:21:23 UTC і 6 листопада 2024 року о 13:15:33 UTC відповідно)
У новині "18000" сказано, що "прихожани УПЦ мп ввірвалися на територію Свято-Михайлівського храму в центрі Черкас", "зламали вхідні ворота і потрапили на територію храму". Раніше того ж дня, 17 жовтня 2024 року, видання повідомило (архів тут) із посиланням на капелана Володимира Рідного, що "Свято-Михайлівський храм у центрі Черкас перейшов до Православної церкви України". Перехід храму від однієї церкви до іншої став причиною конфлікту, йдеться у репортажах "18000".
Церква, що називає себе "Українська православна церква", підпорядковується Російській православній церкві, Православна церква України є автокефальною.
Описуючи події у черкаському соборі, про конфлікт між прихильниками УПЦ і ПЦУ також повідомило "Суспільне. Черкаси" (архів тут) із посиланням на власного кореспондента. На таку ж природу конфлікту вказала черкаська телерадіокомпанія "Вікка" і "ТСН" (aрхів тут) із посиланням на місцеві телеграм-канали та інші видання.
У відео "Суспільного" цих людей можна роздивитися краще, ніж у досліджуваному тікток-відео. Жодна особа з групи не тримає транспоранту, плакату з гаслом, прапору чи іншого атрибуту, який дозволяв би припустити, що ймовірна приналежність до родичів військових має відношення до конфлікту.
(Джерело: скриншот сайту youtube.com, зроблений 6 листопада 2024 року о 13:39:17 UTC)
Митрополит черкаський і канівський УПЦ Феодосій виклав своє бачення подій ютуб-каналу "Вірний", вживши щодо людей, які проривалися до храму, такі визначення: "близько 20 постраждалих вірян і священнослужителів", "парафіяни зійшлися на захист собору", "ми з парафіянами, які зібралися". Феодосій не називав цих людей "жінками й дітьми" захисників.
Черкаська поліція назвала (aрхів тут) учасників конфлікту "групами громадян".
За пошуковим запитом "акція родичів військових" (архів тут) на час перевірки фактів у Google не було згадок про придушення чи розгін заходів, організованих родинами військових.
За день до черкаських подій, 16 жовтня 2024 року, велелюдна акція пройшла в центрі Києва. Про конфлікти її учасників з правоохоронцями не повідомлялося (архів тут).
(Джерело: скриншот сайту google.com, зроблений 6 листопада 2024 року о 15:32:39 UTC)
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.