Чи насправді українські військові "повстали і створили петицію, щоб зробити депутатам мінімальну зарплату в 2700 гривень"? Ні, це неправда: ЗСУ та ведучий програми ТСН, який зображений на відео, спростували цю інформацію. На офіційному сайті електронних петицій такої знайдено не було.
Таке твердження з`явилося у відео (архів тут), опублікованому в ТікТок 24 серпня 2024 року під заголовком "Військові повстали. Потрібно зібрати 200 тис. підписів". Ось про що саме там йшла мова:
Народ бореться за справедливість. Військові створили петицію, щоб зробити депутатам мінімальну зарплату в 2700. Доєднатися можна у нашому профілі.
Так виглядало відео на момент написання матеріалу:
(Джерело: захоплення екрану з TikTok зроблене у вівторок 17 вересня о 21:04:32 2024 UTC)
Так як у відео закликають доєднатися до петиції, посилання на яку можна знайти в профілі ТікТок, ми одразу ж пішли туди. Виявилося, що воно веде до закритого Telegram-каналу. Отримавши доступ, ми перегляули публікації, але знайти серед них будь-яку інформацію про петицію не вдалося.
На офіційному сайті електронних петицій не вдалося віднайти ту, про яку йде мова у ТікТок відео.
(Джерело: захоплення екрану із сайту електронних петицій офіційного інтернет-представництва Президента України зроблене у вівторок 17 вересня о 21:31:51 2024 UTC)
В головному управлінні комунікацій Збройних Сил України за запит від LeadStories 2 вересня 2024 року електронним листом відповіли наступне:
Як Ви знаєте, інформаційна війна російської федерації проти України розпочалася задовго до анексії АР Крим, війни на Донбасі та повномасштабного збройного вторгнення. Російські дипфейки (та ін.)
постійно з'являються в інформаційному просторі, зокрема, у соціальних мережах.
На офіційному сайті Міністверства оборони України та на Facebook сторінці генерального штабу ЗСУ нічого немає про "повстання військових" чи електронну петицію, яка стосується коригування заробнітньої плати депутатів.
(Джерело: захоплення екрану з Facebook сторінки генерального штабу ЗСУ зроблене у вівторок 17 вересня о 21:47:29 2024 UTC)
Пошук в Google також не дав жодної інформації (архів тут), яка могла б підтвердити твердження з відео.
Досліджуване ТікТок відео змонтоване таким чином, ніби це уривок із новинної програми ТСН на телеканалі "1+1". Про це свідчить логотип каналу у верхньому правому кутку. На самому відео зображений стоп-кадр телеведучого Святослава Гринчука.
Ми сконтактували його, і переглянувши відео, ось як прокоментував його сам Гринчук 5 вересня 2024 року в особистому повідомленні журналістці LeadStories в соцмережі Instagram:
...ні, тут просто накладні кимось написи на скріншот з ефіру, який стосувався чогось іншого.
Справді, на офіційному сайті ТСН (архів тут) ми не знайшли нічого схожого з тим, про що стверджується в ТікТок відео.
(Джерело: захоплення екрану із сайту програми ТСН зроблене у вівторок 17 вересня о 22:00:30 2024 UTC)
Насправді це не перше відео, де світлини телеведучого використовують у відео з неправдивою інформацією. На українських порталах з перевірки фактів "Детектор медіа" (архів тут) та "Вокс Україна" (архів тут) спростували схожі відео, але на інші теми. LeadStories також опублікували перевірку фактів про змонтоване в такому самому стилі ТікТок відео, але з колегою Гринчука Аллою Мазур.
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з останніми подіями в України. Ці матеріали можна знайти тут.