Чи правда, що українських водіїв "масово позбавляють прав" на керування транспортом за неявку за повісткою? Ні, це неправда: Дані Єдиного реєстру судових рішень цього не підтверджують. Закон дозволяє тимчасове обмеження (а не позбавлення) прав і тільки за рішенням суду.
Твердження з'явилося в відео (архів тут) в тікток 16 листопада 2024 року. У текстовій плашці на відео було написано:
ПОЧАЛОСЬ
МАСОВЕ ПОЗБАВЛЕННЯ ПРАВ УКРАЇНСЬКИХ ВОДІЇВ
Далі у написі стверджувалося:
Українських водіїв масово позбавляють прав за неявку за повісткою до ТЦК (Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки є органом, який веде військовий облік та здійснює мобілізацію населення - Lead Stories). Проблема стосується не тільки тих, хто в Україні, а й громадян за кордоном.
Так це виглядало на час написання матеріалу:
(Джерело: скриншот сайту tiktok.com, зроблений 21 листопада 2024 року о 12:52:34 UTC)
11 квітня 2024 року Верховна Рада оновила (архів тут) закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (архів тут), передбачивши в розділі VI-I заходи впливу на ухилянтів. Серед таких заходів - можливість обмеження прав на керування транспортом. Мова йде саме про обмеження, а не позбавлення прав, і це обмеження має бути тимчасовим. Накласти обмеження можливо тільки через суд (ст.27 п.4):
У разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов'язку (обов'язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги.
Єдиний державний реєстр судових рішень 21 листопада 2024 року містив 138 адміністративних справ, рішення за якими були ухвалені починаючи з 1 листопада 2024 року і які містили запит "обмеження у праві керування транспортним засобом". Lead Stories звузили коло справ часом (1.11.2024), оскільки досліджуване твердження сформульоване так, ніби йдеться про нове явище. Ми обмежили пошук саме адміністративними справами, оскільки так їх класифікував прийнятий 11 квітня 2024 закон.
(Джерело: скриншот сайту reyestr.court.gov.ua, зроблений 21 листопада 2024 року о 20:15:55 UTC)
Жодна зі 138 справ не стосувалася ухиляння від мобілізації. Обмеження водійських прав у цих справах накладалися з інших причин: водіння без водійського посвідчення, порушення безпеки дорожнього руху, відсутність страхового полісу тощо.
Для порівняння: за такий самий відрізок часу 2023 року база даних показала 207 справ.
(Джерело: скриншот сайту reyestr.court.gov.ua, зроблений 22 листопада 2024 року о 22:12:21 UTC)
Усього з 18 травня 2024 року (дата, коли зміни щодо заходів впливу на ухилянтів набрали чинності) на час перевірки фактів у Єдиному реєстрі судових рішень з'явилося 1664 адміністративних справи, що містять слова "обмеження у праві керування транспортним засобом":
(Джерело: скриншот сайту reyestr.court.gov.ua, зроблений 22 листопада 2024 року о 22:26:22 UTC)
Цифра в 1664 справи не надто відрізняється від даних за аналогічний період 2023 року, коли такого заходу впливу на ухильників не було:
(Джерело: скриншот сайту reyestr.court.gov.ua, зроблений 22 листопада 2024 року о 22:25:41 UTC)
До Єдиного державного реєстру судових рішень мають потрапляти рішення всіх судів загальної юрисдикції. Проте не виключено, що рішення окремих судів могли туди не потрапити або невчасно потрапити - такі прецеденти траплялися раніше, однак вони не були системними.
Міністерство оборони України повідомило (архів тут) у своєму телеграмі 15 листопада 2024 року, що "на практиці" позбавити водія прав через неявку за повісткою не можуть. Так Міноборони відреагувало на повідомлення про автоматичне позбавлення водійських прав.
(Джерело: скриншот сайту t.me, зроблений 21 листопада 2024 року в 11:26:44 UTC)
Коли парламент оновлював закон про мобілізацію 11 квітня 2024 року, він прописав у Кодексі адміністративного судочинства України (283-2) особливості провадження справ за позовами ТЦК до ухилянтів-водіїв. Зокрема, такі: ТЦК має довести, що військовозобов'язаний відмовився прибути за повісткою, а також що його доставка до ТЦК поліцією неможлива.
Lead Stories надіслали інформаційні запити до 8 областих ТЦК з проханням повідомити, чи ініціювали вони позови для обмеження прав військовозобов'язаних на керування транспортом. На час публікації цього матеріалу відповіді не надійшли.
Lead Stories перевірили й інші твердження, пов'язані з війною Росії проти України. Ці матеріали можна знайти тут.