Чи опублікував президент України Володимир Зеленський відео, у якому наказав українським солдатам скласти зброю? Ні, це не так. Це відео - маніпулятивна компіляція аудіо і відеоматеріалів, яку називають "глибоким фейком" (від англ. deepfake). Шия Зеленського сильно перекошена, що добре видно у порівнянні з його справжніми зображеннями. Жодне варте довіри американське, українське чи російське джерело не підтвердило капітуляцію України. Навіть президент Росії Володимир Путін нічого не сказав із цього приводу.
Оригінальний діпфейк уже видалено з Твіттера та інших соціальних мереж. Декілька копій, включаючи цю, знайдену у звіті про дезінформацію Лабораторії Цифрових Криміналістичних Досліджень Атлантичного Ради, все ще доступні. На скріншоті (заархівованому тут) можна побачити, як обліковий запис @_delanay у Twitter висміює творців "глибокого фейку", називаючи їх каліками.
Ось як це виглядало 18 березня 2022 року:
(Джерело: скріншот з archive.today від 17 березня 2022, 19:29:56 UTC)
На відео, яке почало поширюватися у соціальних мережах 16 березня 2022 року, Зеленський нібито каже, що бути президентом нелегко, тому він вирішив піти у відставку та порадив українцям скласти зброю.
Lead Stories зібрав у колажі (нижче) скріншот з фальшивого відео та справжні зображення Зеленського. Тут видно, що у фальшивому відео пропорції тіла Зеленського передано невірно.
(Джерело: монтаж Lead Stories, створений з матеріалів Twitter.com та новинних репортажів про виступи Зеленського)
Телеканал "Україна 24" у своєму пості на Facebook пояснив, як з'явилося це відео: доступ до біжучого рядка каналу зламали хакери і почали транслювати неправдиві повідомлення про капітуляцію.
Джерело: facebook.com скріншот від 17 березня 2022 року, 18:16:02 UTC)
Зміст напису суперечив тому, що було відомо про діяльність українського президента 16 березня 2022 року.
За даними президентського сайту, цього дня Зеленський провів онлайн-зустріч з прокурором Міжнародного Кримінального Суду та особисто поспілкувався у Києві з головами урядів Польщі, Чехії та Словенії.
Він також оголосив про вступ України до Європейського Енергетичного Союзу.
Президент України справді виступив із кількома зверненнями 16 березня 2022 року, але жодна з них не містила скарг на його роботу, заяв про приєднання Донбасу до Росії і не говорила про капітуляцію.
16 березня Зеленський виступив у Конгресі США, заявивши, що "за кожний терористичний акт російських військ на території України буде міжнародний трибунал". 15 березня в окремому зверненні до своєї нації він похвалив "опір, стійкість та мужність" українського народу.
Промова 15 березня, насправді, закликала продовжувати протистояння Росії: "Ми ще маємо боротися. І працювати - кожен на своєму місці... Сьогодні загарбники не досягли успіху. Хоча тисячі їхніх людей були кинуті в бій".
Крім того, сам Зеленський записав нове відео, розміщене "Україною 24", в якому спростував чутки про капітуляцію. Він назвав дипфейк провокацією і заявив, що це російські, а не українські, солдати мають скласти зброю, а Україна захищатиметься до перемоги.
(Джерело: скріншот з youtube.com станом на 17 березня 2022 року 17:29:21 UTC)
2 березня 2022 року Українські сухопутні війська попередили українців та їхніх прихильників на Facebook, щоб вони були особливо обережні з тим, що бачать у мережі, через підвищений ризик поширення фейків у соцмережах.
(Джерело: скріншот з facebook.com станом на 17 березня 2022 року, 17:21:57 UTC)
Інші перевірки фактів Lead Stories, пов'язані з війною Росії проти України 2022 року, можна знайти тут.