Чи правда, що "кадировці" у Маріуполі взяли в полон диверсанта одного із підрозділів військової розвідки України? Ні, це не правда. На відео, опублікованому в Telegram-каналі глави Чечні, не наводяться докази того, що "затриманий", якого називають українським "націоналістом", мав стосунок до збройних сил України. За свідченнями мешканців Маріуполя, на зйомках зображений добре відомий у місті алкоголік-безхатченко, а "татуювання" на його тілі, що демонструються на відео, не відповідають символіці української розвідки.
Відео допиту "українського диверсанта" голова Чечні Рамзан Кадиров опублікував у своєму офіційному Telegram-каналі 9 квітня 2022 року.
Ось як виглядало це повідомлення:
(Джерело: Telegram скріншот 13 квітня 2022 17:57:16 UTC)
У підписі до відео Кадиров стверджує, що йдеться про допит українського розвідника, який вирішив здатися чеченським силовикам:
"...Цей націоналіст вирішив здатися Тимуру Ібрієву та його бійцям. Стверджує, що покаявся, а всі його бандерівські переконання залишились у минулому і заросли непрохідним бур'яном."
(Степан Бандера - історичний діяч, прибічник незалежності України, навколо біографії та репутації якого точаться ідеологічні спекуляції. Постать, яку російська пропаганда використовує для «виправдання» «денацифікації» України. Детальніше про нього можна прочитати в дослідженні BBC News.)
"Він також дав цінну інформацію про чисельність, дислокації та озброєння противника," - сказав голова Чечні.
Це повідомлення було також опубліковано у соціальних мережах та на сайтах офіційних російських державних ЗМІ. Наприклад, тут, тут і тут.
На відео худорлявий чоловік, яку називають "українським розвідником", насилу говорить і постійно сіпає плечем. На розкладеній перед ним карті він показує, де саме розташовані підрозділи українських військ у Маріуполі. Він також говорить про те, що на українських позиціях є "200-300" іноземних найманців, але не може сказати, звідки саме вони приїхали в Україну.
Заяву про іноземних найманців російські державні ЗМІ опублікували окремо.
За твердженням жителів Маріуполя, зйомка є відверто постановочною, а на роль українського розвідника чеченські силовики найняли добре відомого у місті бездомного алкоголіка, який не має жодного відношення до українських військ. Зокрема, 9 квітня 2022 року у своєму акаунті у Facebook один із засновників Кафедрального собору Православної церкви України в Маріуполі Кирило Долимбаєв прокоментував це так (орфографію і пунктуацію збережено) :
"Вибачаюсь за відео , але щоб ви розуміли, як кадировці роблять свій героїчний контент у Маріуполі. На відео нужденний, який має проблеми з головою та постійно бухий, та якого ми годували кожного дня у нашому Храмі ПЦУ в Маріуполі. Спіймати "бомжа" то є дісно подвиг".
Ось як виглядало це повідомлення:
(Джерело: Facebook скріншот 05 травня 2022 07:45:34 UTC)
Українські ЗМІ одразу відреагували на повідомлення Кадирова скептично, вказавши на численні недоречності, наприклад, тут і тут.
Як доказ приналежності героя відео до української розвідки, автори зйомки демонструють татуювання на його тілі.
На одному з кадрів, наприклад, показано татуювання на плечі, на якому під українським прапором зображено кажан.
Ось як цей епізод виглядав на відео, розміщеному Рамзаном Кадировим:
(Джерело: Telegram скріншот 13 квітня 2022 17:12:25 UTC)
Жителі Маріуполя, які впізнали героя відео, припустили, що татуювання були спеціально намальовані на його тілі для зйомки, окремо наголосивши, що кажан є символом не української, а російської військової розвідки.
(Джерело: Yaplakal скріншот 13 квітня 2022 18:44:12 UTC)
Ось так виглядає емблема військової розвідки Росії та сил спецназу Головного управління (ГРУ) російського Міноборони:
(Джерело: Google скріншот 13 квітня 2022 19:27:11 UTC)
Восени 2016 року українська військова розвідка презентувала свою нову символіку. На емблемі служби - сова, що пронизує мечем територію Росії.
Ось як виглядає ця емблема:
(Джерело: Google скріншот 13 квітня 2022 19:28:19 UTC)
Нова емблема української військової розвідки спричинила хвилю критичних коментарів російських офіційних осіб. Представник МЗС Росії Марія Захарова у 2016 році на своїй сторінці у Facebook звинуватила Україну в "орнітологічних проблемах". Bона написала із сарказмом:
"Судячи за новою емблемою української військової розвідки, на якій зображена сова, що пронизує територію Росії мечем, на Україні до всіх бід додалася ще одна - орнітологічна. Мабуть, коли відлетіли всі беркути, за зброю довелося взятися совам".
Lead Stories перевіряють інші суперечливі твердження, пов'язані з війною Росії проти України 2022 року. Ці матеріали можна знайти тут.